Boyhood, bu film bitmez!

Richard Linklater’ın direktörlüğünde 2002’den 2013’e kadar süren bir yolculuk Boyhood… Aynı oyuncu kadrosuyla 12 yıl gibi bir sürede çekilen film, kelimenin tam anlamıyla ekranda büyüyen  Mason (Ellar Coltrane)  adlı bir çocuğun gözünden izlediğimiz bir hayat hikayesini anlatıyor. Filmle ilgili detaylara geçmeden önce, filmi yazan ve yöneten Richard Linklater’dan biraz bahsetmek isterim.

Linklater’ın her biri bitirme tezi değerinde filmleri

Yönetmen Richard Linklater

Kendisi School of Rock, Dazed and Confused, Before üçlemesi(Before Sunrise, Before Sunset, Before Midnight) filmlerini izleyenlerin de bileceği gibi farklı bir yapım anlayışına sahip bir yazar ve yönetmen. Bu filmlerden özellikle School of Rock ergenlik dönemimin bayrak taşıyan top filmlerindendir. Before üçlemesi ise naif bir bakış açısıyla karşı cinsi, ilişkileri, hatta hayatı sorgulamamı sağlatarak bende bambaşka boyut edinmiştir. Bu üçlemeyi sırasıyla izlediğinizde aşkın her seferinde kendini nasıl yeniden tanımladığını  görüp, bu gizemli hissi yeniden anlamlandırmaya çalışıyorsunuz.

Linklater filmleri için; ‘Her film bir tez yazmak gibi, daha iyi bir derece almak için sürekli geriye dönüp araştırmalar yapıyorum.’ diyor. Açıkçası 10 yıl aralıklarla çekilen Before üçlemesi ve 12 yılda çekilen Boyhood filmi bu düşüncesini fazlasıyla destekler nitelikte. Bu süreler dışarıdan bakınca fazlasıyla uzun geliyor ama beklemeye gerçekten değiyor.

Boyhood’un 12 yılı

Gelelim Boyhood filmine; film 2013 yılında vizyona girdi. Daha öncede bahsettiğim gibi 12 yıl gibi bir sürede çekimi gerçekleşmiş. 12 yılda çocukluktan üniversiteye uzanan bir hayat hikayesini izliyorsunuz. Filmin başrol oyuncusu Ellar Coltrane  için de bu uzun süreçteki gelişimini izlemek enteresan olsa gerek…

Filmde Linklater’ın favori oyuncularından Ethan Hawke’ı Mason’ın babası rolünde, Patricia Arquetta’yı  ise annesi rolünde izliyoruz.  Mason küçükken annesi ve babası ayrılmıştır ve ablası Samantha (Lorelei Linklater; gerçek hayatta yönetmen Richard Linklater’ın kızıdır) ve annesi ile birlikte Texas’ta yaşamaktadır. Anneleri Olivia çocuklarını büyütebilmek için hayat mücadelesi vermekte bir yandan da kendi özel hayatını, ilişkilerini yaşamaya çalışmaktadır. Mason ve ablası ara sıra babalarını görür, onunla vakit geçirirler. Babaları her ne kadar eğlenceli biri olsa da biraz sorumsuzdur.

Mason’ın 7 yaşından 19 yaşına gelene kadarki zaman diliminde ise çok şey olur ve değişir. Anneleri Olivia üniversiteye geri dönme kararı alır. Bir yandan çocuklarına bakar bir yandan da üniversite eğitimini tamamlar. Bir süre sonra ise üniversitede ders vermeye başlar. İşin diğer boyutu ise biraz daha yıpratıcıdır. Olivia, farklı dönemlerde ikisi evlilik olmak üzere 3 ilişkiye başlar ve ne yazık ki çoğunlukla çocuklarını ezdirmemek için bu ilişkilere son verir. Mason ise bu süreçleri bazen üzülerek bazen kızarak izler.

Boyhood filmindeki performansıyla 87. Oscar Ödülleri’nde ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülünü alan Patricia Arquette

Hikaye oldukça rutin ve doğal bir şekilde ilerliyor.  Ama buna rağmen kırılma noktalarının olduğu çok an var. Bu anlardan biri de Mason’ın üniversite eğitimi için yola çıkmadan önce annesiyle vedalaştığı sahnedir. Bu sahnede; anne Olivia birden ağlamaya başlar ve ‘Bu muydu yani? Zaman ne çabuk geçti? Sen kendi yoluna gideceksin ve bende artık ölümümü bekleyeceğim’ der…

Film 2 buçuk saat süren bir uzunlukta ama buna rağmen ‘ee devamı?’ diyerek sanki bir arkadaşınızın hayatını izler gibi devam etmesini diliyorsunuz. Gerçi Linklater’ın işi belli olmaz, bakarsınız 10 yıl sonra bir devam filmi daha patlatabilir.

Bir Cevap Yazın