Efsane Video Klipler

Aslında bu başlık ile ilgili daha önceden birşeyler yazmaya niyetlenmiştim fakat konuya Michael Jackson’dan giriş yapınca ortaya bir Michael Jackson derlemesi çıkmıştı. (Okumadıysanız buyrun efenim: http://genisekranda.com/michael-jacksonin-film-tadinda-video-klipleri )

Peki bende iz bırakan, başarılı bulduğum diğer video klipler neler?

A-ha – Take on me

80’lerin unutulmaz gruplarından A-ha’nın Norveç’den çıkma bir pop grubu olduğunu öğrendiğimde pek de şaşırmadım. O buz gibi İskandinav memleketlerinden ne kadar da sıcak, ruhumuzu okşayan şarkılar çıkmış. 80’ler tutkunu birisi olarak o dönemlerin birçok şeyi bana fazlasıyla çekici geliyor. Ama bu durumun özellikle bu şarkı için bende iyi anlamda bir önyargı oluşturduğunu düşünmeyin. Yoksa MTV Video Müzik Ödüllerinde 6 ödül almayı başarmış ”Take on me” şarkısına haksızlık etmiş oluruz.

1984 yılında yayınlanan şarkının klibi oldukça dikkat çekici. Steve Barron’ın direktörlüğündeki klipte bir cafede çizgi roman okuyan bir kız görürüz. Kız kendini romana iyice kaptırmışken, sayfadaki karakterlerden birisi (solist Morten Harket) bir anda elini kıza uzatır ve onu romana dahil eder. Kötü adamların da olduğu bu çizgi dünyada tabii ki yine aşk kazanır…

Ben ne zaman bu döneme ait birşeyler izlesem, bırakın çocukluğuma dönmeyi keşke 20 sene önce doğsaymışım da o dönemleri yaşasaymışım diye üzülüp duruyorum…

Aerosmith – Crazy

Alice Silverstone ve Liv Tyler’ın (bilmeyenlere minik bir dipnot kendisi grubun solisti Steven Tyler’ın kızıdır) oynadığı bu şahane klibi bilmeyen yoktur sanırım. 1994 yılında yayınlanan klibin yönetmenliğini Marty Callner yapmış. Klipte okuldan kaçan iki kızın çılgın maceralarını izleriz.

Her ne kadar 94 model bir şarkı olsa da ergenliğimin top kliplerindendir kendisi. Bu arada Aerosmith’in son konserini 2 hafta önce izleme şansına sahip biri olarak, konserde bu şarkıyı söylememiş olmalarına biraz üzüldüm. Neyse ki 70’lik Steven abimiz, o inanılmaz performansıyla crayin’, janie’s got a gun, dream on gibi eridiğim şarkılarını söyleyerek, yüzümü güldürmeyi başardı.

BON JOVI – Always

Bon Jovi’nin Always şarkısı da 94 imzası taşıyor. Müzik sektöründe 1994 yılı oldukça bereketli geçmiş anlaşılan. Crossroad albümünden çıkma bu büyük hitin yönetmenliğini aynı zamanda Aerosmith’in Crazy, Cryin şarkılarının kliplerini de yöneten Marty Callner yapmış. Klipte Jack Noseworthy, Keri Russell, Carla Gugino gibi ünlü isimler yer alıyor.  (Çevirisini merak ederseniz buradan ulaşabilirsiniz)

Klip tutkulu  bir aşk öyküsünü anlatan kısa bir film gibi… Öncesinde baş kahramanları imrenerek izliyorsunuz dakikalar sonra ise tüm güzel duygular yitip gidiyor. 6 dk’da daha iyi özetlenemezdi…

Soul Asylum – Runaway Train

Gerçek hayatta kaybolan ya da kaçırılan çocuklara yer verilen video klibin yönetmenliğini Tony Kaye yapmış. 3 orjinal versiyonu olan klipte toplamda 36 çocuk gösterilir. Her klipte gösterilen çocuklar, gösterildiği ülkelere göre farklıdır. Kliplerin sonunda ise ”Bu çocuklardan birini gördüyseniz ya da onlardan biriyseniz lütfen bu numarayı arayın” ibaresi çıkar. Yönetmen Tony Kaye’e göre videoda yer verildikten sonra 26 kayıp çocuk bulunmuş.

Vh1 ve MTV’de uzun bir süre gösterilen klip hafızalardan kolay kolay silinmeyen üzücü sahnelere sahiptir.

The Cranberries – Zombie

Karşımızda 1994 yılının hitlerinden biri daha! İrlandalı grup The Cranberries’in en ünlü şarkısıdır ”Zombie”. Protest bir yapıya sahip şarkının klibi de bir o kadar sıradışıdır. Klipte grubun solisti Dolores O’Riordan bütün vücudu altın rengine boyalı şekilde, bir hacın önünde şarkı söyler.

Meatloaf – I would do anything for love

Küçükken izlediğimde korktuğum, yaş kemale ermeye başladıkça hüzünlenerek izlediğim bir video klip. Michael Bay’ın yönetmenliğini yaptığı video klip Güzel ve Çirkin, Operadaki Hayalet eserlerinden esinlenilerek yapılmış. Klipte Meatloaf’ı korkutucu bir makyajla, canavara benzetmeye çalışmışlar. Videodaki oyuncu Dana Patrick ise gerçekte şarkıyı söylemez, Crosby’nin vokallerini taklit eder.

Kendimden bir dinot; Bu şarkıyı söyleyen Meatloaf’ın Fight Club’taki ”His name is Robert Paulson” olduğunu öğrendiğimde kısa süreli bir dumur yaşamışlığım vardır.

Keyifli seyirler. 🙂

Bir Cevap Yazın