Günümüz Modern Müzikallerinden; La La Land!

Assassin’s Creed, Çin Seddi filmlerinden birini izlemek için sinemaya gittiğimde,  ne olduysa kendimi modern zaman müzikallerinden birinde buldum. İyi ki de bulmuşum!

Emma Stone ve Ryan Gosling‘in başrollerini paylaştığı 7 Altın Küre Ödüllü La La Land türkçe adıyla Aşıklar Şehri, müzikal film türüne farklı bir soluk getirmiş.  Gitmeyi düşünenler varsa film şu anda da vizyonda.

Oscar ödüllü Whiplash‘in yazarı Damien Chazelle’in yazıp yönettiği bu tatlı romantik müzikalde Mia(Emma Stone) ve Sebastian’ın(Ryan Gosling) aşkını izliyoruz. Mia bir cafede çalışıyor ama asıl tutkusu ünlü bir oyuncu olabilmek. Bu yüzden sık sık oyuncu seçmelerine gidip, hayaline bir adım daha yaklaşmak istiyor. Sebastian ise tutkulu bir jazz müzisyeni. O da alanında ilerleyip, kendine ait bir jazz kulübü açmak istiyor. Bu genç kadın ve erkek Los Angeles’ta trafik sıkışıklığı esnasında karşılaşıp binevi kaderin bir araya getirdiği bir çift oluveriyor. Birbirlerini kısacık bir sürede çok seviyorlar ama ikisinin de hayallerindeki hayatı yaşama dürtüsü onları işin içinden çıkılmaz noktalara getiriyor. Sonra ne mi oluyor? Gerisini izleyin, görün derim!

Filme dair dikkatimi çeken noktalardan biri Ryan Gosling’in piyano çaldığı sahnelerin hepsinde Hand Double ya da CGI (Computer-generated imagery: görsel medyada bilgisayarlı grafik efektlere verilen ad) kullanılmamış olması. Gosling yoğun tempoda aldığı dersler sayesinde, tüm sahnelerde piyanoyu kendisi çalmayı başarmış. Hatta filmde Keith karakterini canlandıran ve gerçek hayatta aynı zamanda müzisyen olan John Legend’in, Gosling’in bu kadar kısa sürede bu işi kıvırmış olmasını kıskandığı söyleniyor.

Spoiler vermemeye çalışarak birkaç izlenimimden daha bahsedersem; bir kere filmde müzikli sahneler oldukça dozajında kullanılmış. Her iki sahnede bir müzikle bölünmeyip, konudan kopmuyorsunuz. Ryan Gosling ve Emma Stone’un oyunculukları da çok başarılı.

Keza onların bu filmden önce yine beraber oynadıkları Gangster Squad ve Crazy Stupid Love filmlerinden gözlerimiz alışmış olsa gerek birbirlerine oldukça uygun bir çift gibi görünüyorlar. Sadece Emma Stone’u normalde beğenmeme rağmen close up çekimlerinde çok da güzel bulmadığımı farkettim. Ama yine de filmdeki zarifliğiyle büyülüyor. Filmde Mia ve Sebastian’ın dans ettikleri ve şarkı söyledikleri sahnelerde modern zaman masallarında gibi hissediyorsunuz. İzlemelisiniz!

Bir Cevap Yazın