Her Dönemin Filmi ‘Singles’

Hep melankolik dram filmleriyle boğulacak değiliz ya! Sizi hemen aşkın en sinir bozucu ama en şirin hallerini görebileceğiniz ‘Singles’ filmiyle tanıştırayım.

‘Singles’ türkçe adıyla ‘Bekarlar’ filmi adından da anlayacağınız gibi ikili ilişkileri irdeleyen pek tatlı bir film. Aynı zamanda özellikle 90’lı yıllara damgasını vurmuş grunge tarzını herşeyiyle görebileceğiniz bir dönem filmi. Peki bilmeyenler ‘Nedir bu grunge?’ diye sorarsa, konuyu çok dağıtmadan kısaca aktarayım. Rock müzik yapmak isteyen gençler 80’lerin ortasından sonra Seattle’da yeni bir müzik anlayışının temelini atarlar. Tabii bu tutku sadece isyancı, depresif bir müzik yapma isteğinden çok ötedir. Hayatlarının her yönünde bu isyanı görebilirsiniz.

Giyim tarzlarına gelirsek boyfriend ekose gömlekler, yırtık jeanler, bağcıkları bağlanmamış kalın, kaba botlar, özensiz dağınık saçlar tam bir grunger giyim tarzı diyebiliriz. Gözünüzde canlandırdığınızda eminim birçoğunuz bu giyim tarzına burun kıvıracaktır. Fakat şu anki moda trendi hemen hemen herkesin bayılarak giydiği, bu akımın yansımasından başka birşey de değil. O dönemlerde ve günümüzde hala daha hayranlıkla dinlenen Kurt Cobain, Pearl Jam, Alice In Chains gibi gruplar grunge akımının öncü müzik gruplarını oluşturur.

Kim Bu Bekarlar?

Gelelim bolca grunge yansıması göreceğiniz bu filmin içindeki esas konuya… Filmin baş kahramanları henüz 20’li yaşlarının başında olan Janet (Bridget Fonda), Steve (Campbell Scott), Cliff (Matt Dillon) ve Linda (Kyra Sedgwick) rutin hayatlarını sürdürürler. Janet ve Cliff bir cafede garsonluk yapmaktadır. Müziğe tutkuyla bağlı olan umutsuz Cliff’in aynı zamanda bir rock grubu vardır. Bu arada grubun içinde Pearl Jam’in solisti Eddie Vedder gibi sürpriz isimler yer alıyor. Janet ve Cliff sevgilidir. Fakat zannettiğiniz gibi tutkulu bir aşk yoktur ortada, tabii Janet’in Cliff’e olan amansız ilgisini saymazsak. Oldukça cool takılan Cliff ise Janet ile sadece vakit geçirir. Peki ya bu birlikteliğin sonu nereye varacaktır? Janet Cliff’i dize getirebilecek midir?

Diğer kahramanımız uslanmaz, saf aşık Linda da aşk hayatında bir türlü dikiş tutturamaz. Karşısındakine hemen inanır sonrasında da yapayalnız kalır. Fakat onun için de hayat hep böyle gidecek değil ya her ne kadar inişleri çıkışları olsa da Linda, Steve ile tanışınca mutluluğun yakalanabileceğini anlayacaktır.

Filmin içindeki tüm kişiler bir şekilde birbirine değiyor. Steve aslında Cliff ve Janet ile komşudur. Steve’in daha önce Janet ile kısa bir ilişkisi olmuştur ama sonrasında Janet’a Cliff ile ilgili tavsiyeler veren bir dost haline dönüşmüştür gibi gibi…

Yönetmen Cameron Crowe

Filmin yönetmeni Cameron Crowe da şahsına münhasır yönetmenlerden biri. Özellikle filmin içindeki müzik kullanımları, sıkmayan kurgu anlayışı, en sıkıcı konuları bile eğlenceli bir durummuş gibi gösteren bakış açısıyla  filmlerine hayran bıraktırıyor. Singles dışında yine bir dönem filmi olan ünlü ‘Almost Famous’ filmini yazıp yönetmiştir. Aynı zamanda yine benim çok sevdiğim ve hatta Tom Cruise’a hayran olmamı sağlayan Vanilla Sky ve Jerry Maguire filmlerinin de yönetmenliğini yapmıştır.

Yalnız Olmanın Belli Bir Asaleti Var mı?

Aksiyon sahnelerinin az olduğu filmlerde sıkıcı olmaması adına izleyiciyi canalıcı diyaloglarla yakalamak gerekir. Bu filmde de yönetmen ve aynı zamanda senarist olan Cameron Crowe bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş. Benim en sevdiğim diyalog ise filmin 56. dakikasındaki Janet’in Cliff’in ilgisini çekmeye çalıştığı hatta  numaradan hapşırdığı sahnedir.

Janet hapşırır ‘Çok Yaşa!’ cevabı almayı umarken, Cliff’ten aldığı tek cevap ‘Hey bebeğim hafta sonu konserim var beni hasta etme’ olur! Janet, Cliff’in eline tutuşturduğu peçeteye bakar ve onun umursamaz tavrından sonra anlık bir aydınlanma yaşar. Kendi kendine ‘Hey ben ne yapıyorum? Onu bırakabilirim, kendime bunu yapmak zorunda değilim’ der. Sonrasında ise yalnızlığın asaletini keşfeden Janet, işleri tam tersine döndürmeyi başarır.

Açıkçası klasik romantik, ağlak aşk filmlerini çok sevmem. Bu filmde öylesi değil zaten o yüzden kafanızda sorular, yüzünüzde gülümsemeyle izleyebilirsiniz bence.

Bir Cevap Yazın