Kar Yağarken İzlemeye Bayıldığım Filmler -2

Shining

Ünlü korku roman yazarı Stephen King’in romanından uyarlama olan film, efsane yönetmen Stanley Kubrick’in kendine has çekim teknikleri ile birleşince karşımıza böyle olağanüstü bir gerilim filmi çıkıyor. Filmde tüm oyuncular oldukça başarılı fakat yazar Jack Torrence’i canlandıran Jack Nicholsan, o rahatsız ruh halini mimikleriyle öyle güzel verir ki ‘asıl ruh hastası Jack Nicholsan olabilir’ dersiniz!

Kubrick, filmde takip sahneleri için kullandığı steadicam ile gerilimi buram buram hissettirir. Hatta bununla ilgili çocuğun otel koridorunda üç tekerlekli bisikletini sürdüğü meşhur bir takip sahnesi vardır; koltuğunuzda oturmuş sahneyi izlerken öyle bir gerilirsiniz ki yavaş yavaş kendinizi koltuğun tepesinde bulursunuz.

Kubrick deyince hemen heyecanlanıyorum, o yüzden direkt sahnelere girdim. Filmin konusu ve fragmanına ulaşmak isterseniz buyrunuz, tıklayınız.

Batman Returns

1992 yılı Tim Burton imzalı filmin bende etkisi biraz daha farklıdır. Tim Burton ve onun gotik film yaklaşımına hayran olduğum için ve de içinde Michelle Pfieffer’ın eşsiz ve hayranlık uyandıran Kedi Kadın (Catwoman) olunca, işte tam bir şölen oluyor. Christopher Walken gibi usta bir oyuncunun da filmde olması çikolotalı brownie üzerine ev hali vanilyalı dondurma tadında oluyor resmen.  Hele hele Batman ile Penguen aralarında tartışırken Kedi Kadın’ın şahsına has ve belki de çizgi roman film uyarlamalarının arasındaki ‘en seksi’ kendini tanıtma şekli de filmin en etkili sahnesidir, efsanedir ve daha bir sürü şey…

Pianist

Ölmeden önce izlenmesi gereken insanın içini burkan bir Roman Polanski filmidir. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyasının Yahudilere yaptığı zulümde bir piyanistin (Adrien Brody) hayatta kalma mücadelesine şahit oluruz.

Filmde Varşova’nın harabeye dönmüş sokaklarının soğuğu, Yahudilerin çektiği açlık ve çaresizlik yer bitirir insanı. Adrien Brody bu filmdeki performansıyla  ‘en iyi erkek oyuncu’ Oscar’ını almıştır. Kanımca da Brody’nin en iyi filmidir.

Filmde hafızalarınızdan kolay kolay silemeyeceğiniz birçok sahne var. Özellikle toplama kamplarında Yahudilere yapılan eziyetlerin gösterildiği sahnelerde ekrana bakmak istemezsiniz ki yere yatırılıp Alman askerleri tarafından teker teker kafalarından vurulduğu bir sahne vardır ‘nasıl yani’ olursunuz.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Özgün bir konuya sahip olan film, melankolik ayrılık filmlerine nazaran bize aşka dair farklı bir bakış açısı sunuyor. 2 yıl birlikte  olup ayrılan sevgililer, birbirlerini unutmak için tıbbi bir yöntem ile hafızalarından anılarını sildirmeye karar veriyor. Ama olay Joel (Jim Carrey) için daha farklı gelişiyor. En iyi özgün senaryo dalında Oscar kazanan film, Clementine karakteriyle Kate Winslet’a da Oscar ve Altın Küre’de ‘en iyi kadın oyuncu’ ödüllerini kazandırır.

Alive

1993 yapımı film, Uruguaylı bir rugby takımının uçağının And Dağlarına çakılması sonucunda yaşananları anlatır. Uçaktan kurtulmayı başaranlar, karla ve açlıkla mücadele ederler. Yardım gelene kadar da hayatta kalma içgüdüsüyle ölen arkadaşlarının etini yemek zorunda kalırlar. 1972 yılında yaşanmış bu olayın tüm detaylarını aralarından sağ kurtulmayı başaran Carlos Paez Rodriguez’in anlatımıyla öğreniyoruz. Filmin kadrosunda Ethan Hawke, Jash Hamilton gibi tanıdık isimler yer alır.

The Name of the Rose

Umberto Eco’nun aynı adlı romanından uyarlanan filmde Sean Connery’i rahip rolünde izliyoruz. 13. yy Avrupa’sında geçen filmde Papalık ve İmparatorluk arasındaki hakimiyet savaşı, din adamlarının halkın bilgi edinmelerini önlemek amacıyla halka uyguladıkları baskı gibi konular yer alır.

Filmde İtalya’da bir manastırda cinayet işlenmesi üzerine  işler daha karmaşık bir hal alıyor. Romanında yer alan bazı konular filme yansıtılmadığı için, filmi romanı kadar eleştiri almamış. İzledikten sonra üzerinizde biraz ağır ve tuhaf bir his bıraksa da özellikle cesur konusu gereği izlenmesi gereken bir film.

2 Yorum

  1. Definitely, what a fantastic website and enlightening posts, I will
    bookmark your site.Best Regards! http://laceydentist.blogspot.com/

  2. admin says: Cevapla

    Thank you for readership and your interest. 🙂 Best Regards!

Bir Cevap Yazın