Michael Jackson’ın Film Tadında Video Klipleri

Konu Popun Kralı Michael Jackson olunca hemen çocukluğuma dair anılar canlanıyor ve enerji tavan yapıyor. Nasıl yapmasın? Hangimiz o meşhur moonwalk hareketini denemedik ki!

Jackson şarkılarında kendi hayat görüşünün etkisiyle de insanların eşitliği, savaşların neden olduğu yıkım, yoksulluk ve hastalıklarla mücadele gibi toplumsal konulara yer vermiş. Bence ‘Earth Song’ şarkısı bu temaların yer aldığı şarkılarının en güzel örneği. Jackson, bu şarkıyı yazarken lirik olarak derin, fakat melodik açıdan daha basit bir eser yaratmayı düşünmüş. Böylece ingilizce bilmeyen dünyanın her kesiminden insanların ona eşlik ederek bu şarkının bir ‘Dünya Şarkısı’ haline gelebileceğini düşünmüş. Keza bunu klibinde de oldukça başarılı bir şekilde canlandırmış.

Nick Brandt’ın yönettiği Earth Song’un video klibi oldukça pahalıya çekilmiş.  Çevresel bir temaya sahip klipte doğaya yapılan zulüm, savaş ve yoksullukla ilgili görüntüler yer alıyor. Klip 4 ayrı coğrafi bölgede çekilmiş  (Amerika, Afrika, Hırvatistan). Amazon’un yağmur ormanlarında gerçekleştirilen çekimlerinde yer alan insanlar oranın yerlisiymiş. Yasadışı avlanma görüntülerinin olduğu çekimler ise Tanzanya’da yapılmış. Çekimler sırasında hiçbir hayvan zarar görmemiş, klipteki hayvan görüntüleri belgesel arşivlerinden alınmış. Klipte özel efektler kullanılarak, dünyanın yokoluşu ve sonra tekrar doğuşu anlatılır. Jackson, bu şarkısıyla insanların yol açtığı yıkımın önlenmesi için, onlara sağduyu çağrısı yapar. (Sözlerinin çevirisi için, tıklayınız.)

Michael Jackson’ın ‘Black or White’, Man in the mirror’ , They don’t care about us’ şarkılarında da ayrımcı politikaları eleştiren, birlik ve beraberliğe davet eden içerikler vardır. Ve hayranlarına bu içerikleri hemen her klibinin içinde konusunun havasını bulmuş dans figürleriyle birlikte vermeyi başarmıştır.

Black or White!

Jackson’ın 1991 yılında Dangerous albümünden çıkan bence izlemesi en keyifli kliplerinden biridir. Klipte Evde Tek Başına filminin afacanı Macaulay Culkin, babası rolünde George Wendt ve annesi rolünde Tess Harper’ı izleriz.

Videoda evin küçük çocuğu yüksek sesle müzik dinlemek istemektedir. Ama babası buna izin vermez. Bunun üzerine babası çocuğu azarlar. Çocuk da elektro gitarı çantasından çıkarıp, devasa bir hoparlöre bağlar. Ve gitarı çalmasıyla baba koltuğuyla beraber uçarak, Afrika’ya düşer. Sonrasında Jackson’ın Afrika avcıları, Kızılderililer,  geleneksel Rus ve Taylandlı dansçılar, Hindistan’daki Odissi dansçıları gibi her milletten insanlarla dans ettiği kareler sırayla gösterilir.

Klibin sonunda ise Glen Chin, model Tyra Banks, aktrist Khrystyne Haje ve aktör Jeffrey Anderson-Gunter’ın da bulunduğu farklı ırk ve milletlerden kişilerin birbirlerine dönüşerek şarkıyı söyledikleri bölüm yer alır. Bu sahne için o dönemde yüksek fiyatlara mal olan ‘Morphing tekniği’ kullanılmıştır.

Jackson’ı Zorlayan Klipler!

They don’t care about us şarkısı Jackson’ın toplumsal ve siyasal  içerikli şarkılarındandır. Pop’un Kralı şarkının sözleri, yayınlanan klipleri dolayısıyla tartışmaların hedefi olmuş. Şarkıda geçen ‘Jew me Sue me, Everybody do me, Kick me kike me’ sözleri nedeniyle anti-Semitist (Yahudi karşıtı) olarak ilan edilmiş. (Sözlerinin çevirisi için, tıklayınız.)  Jackson gelen tepkiler üzerine yanlış anlaşıldığını anlatan açıklamalarda bulunmuş.

Kliplerine gelirsek, Spike Lee tarafından yönetmenliği yapılan video kliplerin ilki Brezilya’da çekilmiş. Bu klibin çekim süreçleri oldukça zor olmuş. Rio eyalet yetkililerinden bazıları klipte yer alabilecek yoksulluk ve insan hakları ihlali ile ilgili görüntülerin turizmi ve 2004 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma şansını olumsuz etkileyebileceğini düşünmüş. Kimisi de bu klip ile bölgedeki sorunlara değinilerek, birşeylerin düzeltilebileceğini düşünerek destek vermiş.

Bir hapishanede çekilen ikinci klipte ise Jackson’ın kelepçeleriyle hapishanedeki hücre arkadaşlarıyla beraber şarkı söylediği sahneler yer alır. Ayrıca klipte sıkıyönetim, soykırım, savaş sahneleri, polislerin Afrika kökenli Amerikalılara yaptığı gerçek işkence sahnelerine yer verilir. Bu nedenle MTV videoyu yayın listesinden şiddet içerikli görüntüler barındırdığı gerekçesiyle kaldırmıştır.

Ve Karşınızda Meşhur Zombi Dansı!

Jackson’ın sağduyulu şarkılarının yanında eğlendirici ve dans ağırlıklı showlarını sergilediği Thriller başta olmak üzere Smooth Criminal, Beat ItBillie Jean performanları da unutulmazdır.  1983 yılında kısa film olarak videosu çekilen Thriller, 2006 yılına kadar sattığı 9 milyon kopyayla ‘en başarılı video klip’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş. Klip, müzik kanallarında yayınlandığında büyük ses getirmiş ve hatta MTV Jackson’ın bir siyahi olmasına ragmen izleyicilerinin yoğun talebi nedeniyle bu klibi günde 2 kez yayınlamış.

Jackson klipte kız arkadaşıyla bir filme gider. Ama daha sonra halisünasyonlar görmeye başlar ve kendini zombi dansçılarla dans ederken bulur. Şarkının klibinde ‘Thriller Dansı’ olarak literature geçen dans popüler kültürü oldukça etkilemiş. Hala daha dünyanın her yerinde o meşhur zombi makyajı, kostümleri ve koreografisi ile birçok gösteride bu zombi dansını görürüz.

Bir Cevap Yazın