Müziklerin Film Üzerindeki Etkisi 1

Tahmin edersiniz ki bu başlık üzerine yorum yapılacak ne çok yapım ve müzik vardır. Film müzikleri üzerine entry yazmadan önce, biraz internetteki listelere ve yorumlara baktım. Birçok listede aralarında benim de sevdiğim ve tahminimce sizlerin de sevdiği, benzer filmler yer alıyor. Bu filmlerin dışında daha az popüler olan, extrem filmlerde var tabii ama keşfetmek gerek. Gel gelelim benim sevdiğim film müziklerine… 

The Fountain

Bilimkurgu filmlerinin çok da hastası olduğum söylenemez. Bence bilimkurgu ve fantastik film türlerinde tabii ki hayalgücü olmalı ama bu fantastik dünyanın içinde duygu ve mantık eriyip gitmemeli.  The Fountain filmi de bence bu tanıma giren filmlerden. 2006 yapımı Darren Aranofsky’ın direktörlüğünde mükemmel bir bilimkurgu filmi. Filmi ilk izlediğinizde anlam veremediğiniz bölümler, bağlantı kuramadığınız noktalar olabilir ve görsel efektler gözünüze çok  fazla gelebilir. Tekrar izlediğinizde, filmin içindeki mistik ögeler, abartılı bulduğumuz görsel efektler ve Clint Mansell’ın muhteşem müziğiyle birleşip, sizi  çepeçevre sarıyor. Filmde anlatılan 3 farklı dünyaya nasıl aynı anda karıştığınızı bedeninizde yarattığı karıncalanma ile derinden hissediyorsunuz. Darren Aranofsky ile daha önceki filmleri Pi ve Requem for a Dream’de de birlikte çalışan Clint Mansell bence bu işi iyi biliyor. Filmin içeriği ile ilgili daha detaylı bilgi isterseniz buyrunuz.

Don Juan De Marco

Bir filmde Johnny Depp varsa o film güzeldir! Bu kadar da önyargılıyım arkadaş…  Don Juan De Marco filmi, saygın psikiyatrist rolündeki Marlon Brando’ya ve Don Juan karakterini canlandıran Johnny Depp’e saygımı ve sevgimi biraz daha arttırmıştır.

Filmin konusu adından da anlaşılabileceği gibi ama aslında tam da değil.   Bence bu filmi izlemeyi unutup, atladıysanız kesinlikle açıp izleyin; hem eğlenceli, hem romantik, hem dramatik… Zaten 90’lı yıllarda çekilen filmlerin çoğu güzelmiş; masum, samimi yıllar ah ahhh… Bir iç çektikten sonra gelelim bu filmin bize kazandırdığı soundtrack şarkılarından biri olan Brian Adams’ın ‘Have You Ever Really Loved A Woman’ şarkısına… Filmi izlemeyenler bile eminim bu şarkıyı duymuştur. Brian Adams’ın sesini, müziklerini seven biri olarak bu şarkıyı da çok severim. Şarkı 1996 yılında ‘en iyi özgün müzik’ dalında Oscar’a aday gösterilmiş ve ABD’de Bilboard Hot 100 listesinde, 5 hafta boyunca 1 numarada kalmış. Bilginiz ola! İzlemelisiniz!

Lord of the Rings

Lord Of The Rings film serisine hayran olmayan çok azdır heralde. Olmamak elde mi! Tolkien yazdığı bu üçleme ile hayalgücünün sınırlarının nasıl aşıldığını göstererek çoğumuzun hayatında farklı ve anlamlı bir yer edindi. <3

Bu üçleme; sakalları sevilesi, güçlü ve tatlı büyücü Gandalf, koca ayaklı, obur ve sevimli hobbitler, büyüleyici güzellikleriyle sonsuza kadar yaşayan elfler ile bizi gerçekten çocukluğumuzun masallarında bile bulamayacağımız, bambaşka bir diyara götürmüştür.

hobbit-koyu

Bu filmi izledikten sonra hayallerimden biri de filmin çekimlerinin yapıldığı Yeni Zelanda’daki Hobbit Köyü’nü görmek oldu. Umarım bir gün fırsat ve zaman bularak gideceğim diyerek, filmin müziklerine geliyorum.

Paylaştığım bu 2 müzik, en sevdiklerimden… Filmleri izlediyseniz, bu film için Oscar, Grammy ve Altın Küre ödüllerine sahip besteci Howard Shore’un müzikleri dışında başka bir müziğin olma ihtimalini düşünemezsiniz bence.

Top Gun

Top Gun filmini izlerken buram buram 80’leri hissedeceğiniz kesin… Tom Cruise, Val Kilmer, Tim Robbins gibi büyük aktörleri sevdiren filmlerden biri. Hatta filmi izlerken, Batman Forever’ın Batman’i Val Kilmer’ı filmde rayban gözlükleriyle, çılgın motorlu gençlerden biri olarak gördüğümde baya şaşırmıştım.

Yönetmen Tony Scott filmdeki başarılı üst düzey dogfight sahneleriyle bizlere ‘waaaay beee’ dedittirmiştir. Özellikle filmin akrobasi uçuşları ve çekimleri oldukça başarılı. Bununla ilgili üzücü bir dipnot da paylaşmak isterim. Filmin çekimleri sırasında Dublör pilot Art Scholl, kullandığı uçağın düşmesi sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Filmin uçuş sahneleri kadar konuşulan diğer bir konu da soundtrack şarkılarından Berlin’in ‘Take My Breath Away’ şarkısı… Üstünden yıllar geçse de hala daha birçok çiftin aşk şarkısı olduğuna eminim. Benim de öyle…

Bir Cevap Yazın