October Sky: ‘Ekim Düşü’

‘Hangi filmi izlesem?’ sorusuna o günkü ruh halime göre cevaplar bulsam da genelde kararımda yaşanmış olaylardan esinlenilen filmler belirleyici oluyor. Dram, komedi, gerilim ne tür olursa olsun 50 kere de izlesem bir film yaşanmış hikayeden alıntıysa hemen atlıyorum izleyelim diye.

Neyse geçenlerde uzun bir süredir ertelediğim October Sky türkçe adıyla Ekim Düşü filmini izledim. Geç kalmış olsam da iyi ki izlemişim diyorum. Olaylar 50’li yıllarda yaşanmış ama hissiyat, inanç, hayaller şimdiki zamandan farksız değil.

Film Batı Virginia’da küçük bir kasabada yaşayan Homer’ın gökyüzüne uzanan hayallerini ve bu uğurda gösterdiği inanılmaz çabayı anlatıyor. 1957 yılının Ekim ayında Sovyetler Birliği’nin uzaya Sputnik 1 adlı uyduyu fırlatmasıyla, Homer’ın dünyası onun muhtemel geleceği olan madenciliğin çok ötesinde bir noktaya gider. Homer, aynı kasabadan 3 arkadaşıyla birlikte roket yapabileceğine inanır. Bu fikir başta Homer’ın babası John Hickam olmak üzere kasaba halkı tarafından garip karşılanır. Oğlunun kendisi gibi başarılı bir madenci olmasını isteyen John Hickam, uzay tutkusu yüzünden oğluyla birçok kere karşı karşıya gelir.  Homer ve arkadaşlarına inanan tek kişi ise fen bilgisi öğretmeni Freida Riley’dir. Riley, öğrencilerinin ne kadar istekli ve yetenekli olduklarını görür ve onları Ulusal Bilim Yarışması’na katılmaları konusunda teşvik eder. Kendilerine roket atışını gerçekleştirebilecekleri bir alan belirleyen Homer ve arkadaşları tüm bu olumsuz koşullar altında yaptıkları her deneme atışında yeni yöntemler bularak kendilerini geliştirirler. Ve sonunda ne kadar başarılı olduklarını tüm kasaba halkına ispatlarlar.

Filmin sonunda gerçek karakterlerin resimlerinin olduğu bölüm yer alıyor. Homer NASA’da mühendis olurken, diğer arkadaşları da Amerika’nın en iyi üniversite ve bölümlerden mezun olarak hayatlarını kurtarırlar.

Homer H. Hickam’ın kendi hayat hikayesini anlattığı kitabı ve filmi o kadar büyük bir iz bırakmış olmalı ki Batı Virginia’da her Ekim ayında bu roket çocuklar için festival düzenleniyormuş.

Homer H. Hickam ve filmde kendisini canlandıran aktör Jake Gyllenhaal
İnsana birşeyler yapma, kendini aşma arzusu veren çok etkileyici bir film. Filmin yönetmeni Joe Johnston olayları tüm gerçekliğiyle yansıtmayı başarmış. Ne diyelim Astronot olamasak da yaşadığımız dünyadaki zincirleri biraz da olsun kırarak, olmak istediğimiz insana biraz daha yaklaşabiliriz umarım. 🙂

Bir Cevap Yazın