SİNEMATOGRAF: Auguste ve Louis Lumière Kardeşler

Günümüzde izlediğimiz tüm filmleri izleyebilmemizin tek nedeni bu iki Fransız beyefendilerdir. Kısa bir özgeçmiş bilgisi vereyim o vakit:

Lumière kardeşler, Auguste Marie Louis Nicolas (19 Ekim 1862, Besançon, Fransa – 10 Nisan 1954, Lyon) ile Louis Jean (5 Ekim 1864, Besançon, Fransa – 6 Haziran 1948, Bandol), ilk film yapımcıları arasındadırlar. (Lumière, Fransızca “ışık” anlamındadır.)

Lumière kardeşler ilk özel sinema sunumlarını ise 22 Mart 1895 tarihinde, halka açık olan ve izleyiciden ücret alınan ilk gösterimlerini Paris’te Salon Indian Du Grand Café’de 28 Aralık 1895 tarihinde gerçekleştirmişlerdir.(Bu gösteriye Louis Lumière tarafından öykülü film ve bilim kurgu filmin atası sayılan Georges Méliès de davet edilmiştir.) Tarihe geçen bu genel sunum, Lumière kardeşlerin ilk filmi olan Sortie des Usines Lumière à Lyon (Lumière Fabrikasından Çıkan Işçiler) ve bir trenin istasyona yaklaşmasını kesit alan (bu tren filmi izleyenleri o kadar etkiledi ki izleyiciler yerlerinden kalkıp salondan dışarı çıkmak istediler) filmin de aralarında bulunduğu on kısa metrajlı filmden oluşuyordu. Her film 17 metre uzunluğundaydı ve yansıtıcı ile çevrildiklerinde 46 saniye sürüyorlardı.

fratelli_lumiere

Lumière kardeşlerin, ilk filmlerini, gösterim yılıyla aynı olan 1895’te, Léon Bouly’nin bir yıl önce patenti alınan sinematograf cihazı ile kaydettikleri düşünülmektedir. Daha sonra Lumière kardeşler tarafından da geliştirilen sinematograf, filmlerin kaydedilebildiği, düzenlenebildiği ve yansıtılabildiği bir cihazdı.

Bioskop’un mucitleri Max ve Emile Skladanowsky, bir ay önce (1 Kasım 1895) para ödeyen bir topluluğa hareketli görüntü sunumu yaptıkları halde, sinema tarihçileri Lumière kardeşlerin Grand Café’deki sunumlarını sinemanın gerçek doğuşu olarak kabul ederler. Çünkü Skladanowsky kardeşlerin çift sistemli film yansıtıcıları oldukça kullanışsızdır ve yerini kısa sürede sinematografa bırakmıştır. Ve sinematograf icat etmişlerdir.

Vikipedia’dan direkt alıntı aldığım yukarıdaki özgeçmiş bilgisinde anlatılan tren görüntüsü, Martin Scorsese’in 2011 yılı filmi olan “Hugo” ’da ayrıca sahnelenmiştir.

Sinematograf, 13 Şubat 1895’te Fransa’da patentini aldıkları, görüntüleri kaydetmeye ve bir ekran üzerinde yansıtmaya yarayan aygıttır. Lumière kardeşlerin icat ettikleri sinematografın projeksiyon modunda görüntüsü:

institut_lumiere_-_cinematographe_camera

1895 yılından 2016 yılına kadar sinema tarihinde neler oldu neler. İnsanlık tarihinde hiçbir zaman ilkler unutulmaz. Sinematograf ile başlayan macera, stop-motion, animasyon teknikleri, ILM (Industrial Light & Magic) firmasının çağ atlatan işleriyle sinema sanatı, dolayısıyla sinema sektörü, günler birbirini kovaladıkça gelişiyor. Zamanımızın gözdesi de motion-capture tekniği, kısaca mo-cap olarak da bilinir.

Bütün bu teknikler için ayrı ayrı makaleler yazılabilir, fakat sinemanın bebeklik halinden bahsetmeden bu blogda bir şeyler yazamazdık.

Sinema sanatı gibi büyülü bir dünyanın başlangıcının kilometre taşlarından ilkinin ilginç öyküsü umarım siz okuyucularımızı bir nebze etkileyebilmiştir.

Bir Cevap Yazın